RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży

Korona Gór Polskich

Do Korony Gór Polskich zostało wybranych 28 szczytów. Założenia były takie, że z każdego pasma wybierany jest jeden szczyt, na który prowadzi szlak turystyczny. Założenia zostały zatwierdzone 13 grudnia 1997 roku i jednocześnie ten dzień jest dniem inauguracji Klubu Korony Gór Polskich.

Celem było m.in. przybliżenie niektórych pasm górskich i szczytów, oraz zachęcenie do górskiej turystyki. Patrząc na niektóre zdjęcia, gdy ludzie idą gęsiego, jeden za drugim, można powiedzieć ze cel został osiągnięty. Na inne z czasem została doprowadzona kolejka linowa i zdobycie ich jest możliwe już dla każdego. Na niektórych szczytach są tłumy ludzi – co mnie odstrasza. Może te najpopularniejsze zdobędę poza sezonem.

Wokół KGP jest trochę kontrowersji:
* nie uznają szczytów zdobytych przed przystąpieniem i przed zakupieniem książeczki KGP
* nie wszystkie szczyty z listy – są najwyższymi szczytami w danym paśmie.
… i jest to grupa na fb gdzie blokują moje wpisy:) bo robię w górach nieco więcej niż KGP i nie zaliczam szczytów tylko je zdobywam – co nie jest zgodne zasadami obowiązującymi na grupie FB KGP, ale nie ma świata idealnego:) Wiec, drepcze go górach i KGP robię przy okazji innych górskich projektów;)


Moje szczyty Korony Gór Polskich:

Łysica

Wymyśliłam sobie że w Góry Świętokrzyskie pojadę gdy będzie śnieg. Jednej rzeczy nie przewidziałam: że część szlaków będzie zamkniętych.
Ale te fragmenty gór które przeszłam – zachwyciły mnie – zwłaszcza szlak na Truskolaskę – ale to juz poza KGP.

czytaj dalej…

2022-10-31

Kowadło

bardzo fajny szlak mi wyszedł, gdy połączyłam go z wizytą w Górach Bialskich.

czytaj dalej…

Góry Sowie: Wielka Sowa

2022-10-30

Wielka Sowa

Prosty szlak.. taki piknikowy szczyt, gdzie jest budka z hot-dog ami i różnymi pamiątkami. Pierwszy raz byłam na takim szczycie.
Polecam każdemu kto szuka szlaku na niedzielny poobiedni spacerek.. albo zachęcam do odwiedzin bardzo wcześnie – zanim szczyt zamieni się w szczyt-piknikowy.

czytaj dalej

2022-10-29

Waligóra

Bardzo fajne strome wejście. Lubie takie wyzwania – nawet jeśli zajmują tylko 15 minut.

czytaj dalej…

2022-05-03 i 2022-10-13

Beskid Żywiecki – Babia Góra (Diablak) – 1725 m n.p.m.

Babia Góra – zwana też Kapryśnicą. Oj. jej kaprysy dały mi się mocno we znaki… Ale i tak tą panią lubię. Ma swój charakterek…oj ma;-)
na szczyt wchodziłam dwa razy
w maju 2022

i w październiku 2022 – tym razem przez Perć Akademicką

i to nie koniec


Karkonosze - Śnieżka

2021-11-12


Karkonosze – Śnieżka – 1603 m n.p.m.


Królowa zdobyta! oj, chwilami było ciężko było.. ślisko.. a przede wszystkim tłoczno… ale królowa znosiła to z majestatycznym dostojeństwem…

Czytaj dalej…


Góry Izerskie - Wysoka Kopa

2021-11-11

Góry Izerskie – Wysoka Kopa – 1126 m n.p.m.

Ciekawa sprawa… najwyższy szczyt Gór Izerskich, a tak na uboczu, bez szlaku, wydeptane ścieżki. Teraz wcale się nie dziwie, że rok temu, pominęłam wizytę na tym szczycie.

Dla mnie fajne podejście, bo nie był to deptak. Trochę błota, kamieni. To jest to co lubię.

Czytaj dalej…


2021-09-06

Beskid Śląski – Skrzyczne – 1 257 m n.p.m.

Ten szczyt zdobyłam przy okazji, realizacji marzeń, by odwiedzić trójstyki granic. W związku z tym, że Skrzyczne było po drodze, więc…
I w ten sposób zdobyłam swoją pierwszą pieczątkę, wcześniej ich nie zbierałam.

Czytaj dalej…


2021-07-04 i 2021-07-05


Bieszczady – Tarnica – 1346 m n.p.m.

Zwykle szczyt Tarnicy omijałam, przechodziłam obok, ale na sam szczyt się nie wybierałam. Tłok, hałas, jakieś małe awanturki – nie lubię tego. Ale w tym roku, było pięknie. Szczyt miałam do swojej dyspozycji. Pierwszego dnia szczyt ukrył się w mleku, a w drugim było już późnawo, wiec ludzi też nie było… i fajnie:-)

Czytaj dalej…


2021-05-20

Pieniny – Wysoka – 1050 m n.p.m.

Szczyt zdobyty, tak przy okazji, plan był by przejść się Wąwozem Homole i potem zobaczyć Rezerwat Białej Wody, a że po drodze pojawił się szczyt, to na niego weszłam…

Czytaj dalej…


2021-05-17

Gorce – Turbacz 1310 m n.p.m.

I proszę się przyznać, kto ma swoją górę? Ja mam… 1310 to moja data urodzin, oczywiście nie rok… Kiedyś przyjadę tu by uczcić jakąś okrągłą rocznicę…

Czytaj dalej…