RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży
DolnośląskieTrójstyk

Trójstyk – Trójziemie, czyli na granicy Polsko-Czesko-Niemieckiej

Tadam! i kolejny trójstyk za mną i kolejny słupek z numerem 1 w mojej kolekcji.

Trójziemie to obszar zwany trójkątem trzech krajów, obejmujący obszary Górnych Łużyc, Dolnego Śląska, Północnych Czech i województwa jeleniogórskiego. W latach 80-tych mówiono o tym obszarze „trójkąt śmierci” lub „czarny trójkąt” było to związane z tym, że okoliczny przemysł spowodował zniszczenie ok 40% lasów w sąsiednich górach i do dziś wędrując po górach można dostrzec wiele zniszczonych, drzew. Na szczęście zarastają one młodymi drzewami i krzakami. Natura się powolutku odradza.

Trójstyk (trójziemie, trojmezi, dreiländereck) znajduje się w miejscowości Porajów, obok Bogatyni oraz po stronie czeskiej w Hradek nad Nysą i niemieckim Zittau.

Na trójstyku ładnie powiewają flagi, wszystkich trzech państw oraz Unii Europejskiej. Jest też obelisk po stronie czeskiej. Składa się z trzech części, które nie są ze sobą połączone, ale stanowią całość.

.

Miejsce jest bardzo fajnie zagospodarowane. Po obu stronach znajduje się piękna aleja pełna starych dębów i teren przygotowany by pojeździć rowerem i pospacerować – z czego wiele osób korzysta. Na trójstyku czekają też ławeczki oraz jest miejsce na ognisko.

Kiedyś był tu Most Niebiański (Himmelbrücke) łączący stronę zachodnia z polsko-czeską, ale był zniszczony, wiec został rozebrany. Potem pojawił się pomysł, żeby wybudować most łączący wszystkie 3 kraje, nad Nyską Łużycka oraz nad potoczkiem Lubota, ale ponoć polska strona nie była zbyt zainteresowana taką budowlą. I pomysł, został tylko w marzeniach niektórych. Mam nadzieję, że to marzenie zostanie zamienione w plan, a potem plan zostanie zrealizowany. Fajnie by było.

Po stronie polskiej – znajduje się krzyż oraz obelisk.

Krzyż z trzech stron ma napisy w trzech językach:
JEZUS CHRYSTUS KRÓL I PAN NASZYCH DZIEJÓW
JESUS CHRISTUS KONIG UND HERR UNSERER GESCHICHTE
JEZUS KRISTUS KRAL A PAN NASICH DEJIN

Krzyż jest darem Jana Pawła II i został postawiony w czasie obchodów Dni Młodzieży. W czasie jego stawiania, nie były obecne delegacje z Niemiec i Czech.

Obok stoi obelisk z napisem „Tutaj rozwija się Europa 1.05.2004” – jest to data dołączenia Polski i Czech do Unii Europejskiej.

Oprócz krzyża i obelisku jest też flaga oraz słupek z herbem i numerem 1. Czyli, mój plan został zrealizowany.

Po stronie czeskiej trojmezi – dzwoneczek, który skojarzył mi się z dzwonkiem w skansenie w Sanoku, który miał przywoływać deszcz w suche dni. A może za jego pomocą ostrzegano przez niebezpieczeństwem? przed wylewem rzeki lub jakąś napaścią.
Ale nie wiem, czy takie było jego przeznaczenie. Może w wolnym czasie poszukam jego znaczenia oraz wyjaśnienie co to za dziwne ustrojstwo stoi obok.

Oczywiście jest też flaga oraz słupek. Ale bez numeru 1, ale za to z herbem.

Niemcy spłatali mi małego figla, ze swój słupek z numerem 1 (notabene na którym nie ma numeru) postawili po drugiej stronie Nysy Łużyckiej i tym samym zafundowali mi dłuższy spacer:-) i zgadywanie w którą ścieżkę trzeba skręcić by go sfotografować… ale na tym nie koniec.. Niemcy postawili elektryczny płot. Ten elektryczny pastuch broni świat przed swobodnymi spacerami dzików. Wiec, zgodnie z tradycją polską, hyc, hyc przez płot… do słupka… zdjęcie i szybkie hyc, hyc by wrócić za ogrodzenie.. co by nikt nie zdarzył zgłosić, gdzie nie trzeba…i gdyby się jakiś dziczek zawieruszył, by mnie nie zauważył;) w końcu nie biegam tak szybko jak dziczki…

Po stronie niemieckiej znajduje się pomnik/obelisk z symbolami trzech miast oraz gwiazdkami Unii Europejskiej. Mnie najbardziej rozbawił kierunkowskaz, wskazujący m.in. kolejny trójstyk. Ha! na trójstyku w Jaworzynce już byłam:-)

Trójziem – w całej swojej rozciągłości…

Przydatne informacje:

Dostępność: zwiedzanie bezpłatne.

W celu zobaczenia trójstyku (50°52’14.0″N 14°49’26.9″E) i słupka z numerem 1 Polski oraz Czech – należy zostawić autko przy Biedronce lub sąsiadującej z nią stacją benzynową, a następnie udać się uroczą aleją dębową aż do obelisku i słupków. Spacer około 1-1,5 km. Przy zjeździe z głównej drogi znajduje się mała tabliczka z napisem „Trójstyk granic”. Można też podjechać bliżej. przejechać dębową alejką, ale trzeba wsiąść pod uwagę rowerzystów i pieszych. A droga jest wąska. To fajna trasa na spacerek.

W celu zobaczenia słupka niemieckiego z numerem 1 (50°52’13.0″N 14°49’23.2″E) – należy przemieścić się, aż za most tuż przed niemieckim Zittau i zostawić autko np. przy stacji paliw, a następnie udać się ponownie aleją, aż do słupka. Dłuższy spacerek, ale w miłym otoczeniu.

Przydatne linki:

  • artykuł na stronie wyborcza.pl dot. krzyża na trójstyku i sąsiedztwie.
  • opis trójstyku na stronie hradek.eu
  • atrakcje do zobaczenia w okolicy trójstyku na onet.pl

Zobacz trójstyki, które udało mi się zdobyć: