GOT – Górska Odznaka Turystyczna

Pierwsze GOTy zdobywałam w wieku 17tu lat – czyli, w poprzednim wieku;-), i nawet brat książeczkę oddał do PTTK, ale nie wiem co się z nią stało. Nigdy też nie dostałam swoich odznak. Wiec, rozpoczęłam zabawę od zera.

 • W 2021 – zdobyłam: 490 GOTów, co pozwoliło mi zdobyć odznakę popularną (60 GOTów) i mała brązową (120 GOTów). To jedyne odznaki, które można zdobywać w ciągu jednego roku. Przy weryfikacji Przodownik GOT zaliczył mi na poczet małej srebrnej odznaki 210 GOTów. I tu pojawił się błąd…
  Przy weryfikacji na małego srebrnego koziołka w 2022 wyszło, że poprzedni przodownik zaliczył mi na poczet kolejnej odznaki 210 GOTów, a mógł tylko 180 GOTów, czyli 30 mniej. Na szczęście, miałam więcej GOTów niż było trzeba….oj, gdyby zabrakło GOTów przy weryfikacji byłby smuteczek.. Ale to nauczka na przyszłość, trzeba samemu sprawdzać i znać regulamin:) albo mieć GOTów w nadmiarze;)
 • W 2022 – zdobyłam:
  • Beskid Żywiecki – maj – 201 GOT, wykorzystane przy zdobywaniu srebrnego koziołka i po tej weryfikacji zostało mi 21 GOTów na złotego koziołka
  • Bieszczady i Góry Sanocko Turzyńskie – czerwiec/lipiec – mi zdobyć 427 GOTów
  • Góry Świętokrzyskie – (Łysa Góra) – 10 GOT
  • Beskid Żywiecki – październik – 117 GOTów
  • Góry Kamienne – październik – 7 GOT 🙂
  • Góry Bialskie i Góry Złote – październik – 29 GOT
  • Góry Sowie – 74 GOT
  • czyli na małego złotego koziołka mam 685 GOTów.. a potrzeba „tylko” 720 GOTów – czyli potrzebuje ich jeszcze 35 (czyli jeden dzień porządnego chodzenia) i przydałby się GOTy w zapasie… Goty w zapasie są ważne, bo zdarza się ze moje liczenie wg. mapyturystyczne.pl i liczenie przez PTTK czasami się rozmijają i żal byłoby gdyby mi kilka punktów zabrakło podczas weryfikacji.

 • Co dalej? Time will show:) zdobędę Małego Złotego Koziołka – czyli Małą Złotą Odznakę GOT to pomyślę.
  Znajomy oraz pan z PTTK zachęcają mnie do zdania egzaminu na Przodownika PTTK… ale nie jestem pewna czy tego chcę;-) czy mam ochotę przygotowywać się do egzaminu.
  czekają też duże oznaki: Brązowa, Srebrna, Złota, i czekają też odznaki za Wytrwałość.. będę się zastanawiać, jak będę miała małego złotego koziołka:)

Co to są GOTy?

W 1935 ustanowiono Górską Odznakę Turystyczną, zwaną GOT PTTK. Każda trasa, wejście na szczyt – ma przypisaną liczbę punktów. I w zależności od trasy przyznawane są odpowiednie punkty. Ilość punktów można sprawdzić w aplikacji mapa-turystyczna.pl lub np. w niektórych przewodnikach po danym paśmie górskim.

To, że się było na danym szczycie trzeba udowodnić, albo posiadając pieczątkę w książeczce, którą można nabyć chociażby w PTTK lub w mojej ulubionej księgarni turystycznej arttravel.pl lub w punktach zakupu biletów na wejście do Parku Narodowego (np. w Bieszczadach) – ten ostatni punkt nie zawsze się sprawdza. Jak się nie ma książeczki, kup zeszyt/notatnik, i zacznij zbierać stempelki. Koszt zakupu książeczki to około 5-10 pln – w zależności od miejsca zakupu:)

Gdzie są pieczątki? wszędzie;-) w punktach zakupu biletów do Parku Narodowego, w lokalnych sklepach, w schroniskach. Czasami na szczycie;-)

A co zrobić gdy nie ma pieczątki? zrobić sobie slefi z tabliczką szczytową;-) bez dramatu 🙂

Przydatne informacje: