RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży
LubelskiePodróżeTrójstyk

Trójstyk na Bugu, czyli granica Polsko-Ukraińsko-Białoruska

Tadam! i mam już odwiedzony drugi trójstyk i to wyjątkowy, bo jedyny na wodzie.

Do tego trójstyku łatwo dotrzeć. Można autem, można rowerem i można też kajakiem:-) albo pieszo, do wyboru do koloru. Jak ktoś sobie winszuje:) Kiedyś tu wrócę, by popływać kajakiem – w końcu granica jest na Bugu. Elżbieta Dzikowska opowiadała kiedyś, jak przez przypadek wyszła z kajaka po niewłaściwej stronie Bugu, i Straż Graniczna zabrała ją na wycieczkę na wschód, z której udało jej się wrócić dzięki pomocy przyjaciół. Tak to bywa z nieplanowanymi wizytami na wschodzie, nasi przodkowie coś o tym wiedzą…

Wracając do Trójstyku….

Trzeba dotrzeć do Orchówki (przy okazji: warto zajrzeć do świątyni, mi w pamięci utknęły schody na wieżę widokową, z której co prawda mnie nie zachwycił, ale za to schody… cóż… nie zapomnę o nich.
Za Orchówką jest zakręt, na którym jest oznaczona droga dla rowerów prowadząca na trójstyk. Samochodem też można nią przejechać, albo warto przejść się pieszo, po drodze jest zbiornik wodny o niezwykłym kolorze, przypominającym ten który jest widoczny w „polskich malediwach”, czyli chociaż pod Koninem.

Od drogi do punktu granicznego jest około 2 kilometrów. Piaszczysta chwilami droga prowadzi prosto na wiatę z napisem TRÓJSTYK.

Obok wiaty stoi ciekawa instalacja, przez którą można spojrzeć na ziemie sąsiadów. I stoi wymarzony słupek graniczny z numerem 001. Czyli, wyjazd zakończony sukcesem:-)

Nie ma za tu słupków ani Ukraińskich, ani Białoruskich. Oddziela nas Bug. Można je dostrzec w zieleni po drugiej stronie.

Obok wiaty z napisem Trójstyk jest dość duży plac zarośnięty trawą, wiec idealne miejsce na piknik. Można wyjąć małe co nieco, termos z kawą/herbatą i posiedzieć nad rzeką i podziwiać naturę oraz plwające kolorowe kajaczki. Gdy byłam na trójstyku, atmosfera była bardzo sielska, ludzie ze sobą rozmawiali, pozdrawiali się z kajaczków.

Warto iść ścieżką która zaczyna się za wiatą, kilka minut spacerkiem dalej znajduje się słupek z napisem BUG.

Za Orchówkiem na zakręcie jest strzałka kierująca drogą leśną wprost do trójstyku

Przydatne informacje:

Adres:

  • Orchówek
  • Lokalizacja: 51.508026711152006, 23.616979169375604
  • Parking bezpłatny przy Parafii św. Jana Jałmużnika w Orchówku (około 2,5 km od trójstyku) lub można jechać leśną droga do samego trójstykuPrzydatne linki:

Zobacz inne trójstyki, które udało mi się zdobyć: