RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży
MazowieckieNaturaWrzosowiskaWydmy

Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie – wrzosowisko

40 km od Warszawy znajduje się jedno z największych wrzosowisk w Polsce. Wrzosy zaczynają kwitnąć na koniec lipca i można się nimi cieszyć aż do połowy września. Teraz to właściwie ostatnie chwile kiedy można zobaczyć je w pięknym rozkwicie, chociaż wiele z nich już dawno przekwitło.

Wydmy Lucynowsko-Mostowskie zajmują obszar 427.8 ha. Teren ich jest bardzo urozmaicony, tak samo zresztą jak roślinność. W 1993 roku pożar pochłonął część lasu, co wywoływało dość duża ekspansje mącznicy lekarskiej, która zajmuje około 100-200m2. Ogromne połacie zajmują wrzosowiska.

Oprócz wrzosów bardzo mnie cieszyły niezliczone ilości grzybów. Nie znam się na nich, i wyjątkowo się z tego cieszę. Bo mogę chodzić i podziwiać ich piękno i różnorodność, bez zastanawiania się czy są one jadalne, czy nie. Chociaż podejrzewam, że moja kolekcja grzybów należą do grupy tych, których je się je tylko raz. Chociaż, bym chętnie zjadła jakieś danie z kurkami… albo paszteciki z grzybami…;-)

Oczywiście są wspaniałe wydmy.

Wydmy Lucynowsko-Mostowskie

Informacje praktyczne:

Dojazd do Mostówki:

  • można dojechać autem,
  • można dojechać również koleją.
    W Mostówce, 300 metrów od wrzosów jest Dworzec PKP Mostówki. Jeśli ktoś porusza się autem, to może on zaparkować przy drodze, wzdłuż torów. Nie ma tu żadnej infrastruktury typu np. toalety. Kiedy dzisiaj przyjechałam byłam przerażona, owszem cudeńko udało mi się zaparkować bez problemu, ale ilość aut mnie przeraziła. Na szczęście im dalej od parkingu tym mniej ludzi. Na tym obszarze ludzie gdzieś znikają:-) część, trzyma się blisko parkingu, rozkłada koce i tam już zostanie, część idzie do lasu szukać grzybów.

Przydatne linki:

Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie
Kod Natura 2000: PLH140013
Mostówka, powiat wyszkowski
Gmina: Wyszków, Zabrodzie
Lokalizacja: 52.52359728855146, 21.445692318934228