RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży
Podróże

Zagroda żubrów – Muczne

Zagroda żubrów – to miejsce było od dawien, dawna na mojej liście miejsc, które chciałam odwiedzić. Ale kiedy wpadam na kilka dni, nie potrafię znaleźć czasu, by tu zajrzeć. Za dużo szlaków, za dużo innych atrakcji. Ale w końcu się stało. Do zagrody żubrów w tym roku zajrzałam aż dwa razy, to tak jak bym miała rekompensować sobie ubiegłe lata.

Za pierwszym razem, gdy zatrzymałam się przy zagrodzie, było gorąco. Wiec, żubry nie czekał na mnie, wesoło machając ogonkami. Były ukryte i trzeba było nieco poszukać ich wśród zieleni i cienia.

Za drugim razem, rano – leniwie sobie stały i memłały trawy. Cierpliwie czekały na swoje sesje zdjęciowe.

W promieniu kilku kilometrów od zagrody, stoją znaki z ograniczeniem prędkości. Niektóre żubry, żyjące na wolności, kręcą się przy zagrodzie i niestety czasami wychodzą na drogę. Waga żubra to 320-700 kg. Tak więc, noga z gazu. Nie ma co skracać życia tym wspaniałym zwierzętom, a sobie urlopu.

Żubry w Mucznem mają spory teren, po których mogą sobie swobodnie chodzić. Poprzednio oglądałam żubry w Rezerwacie Pokazowy Żubrów w Białowieży oraz Kiermusach. Moim niefachowym okiem, wydaje mi się, że tutaj mają o wiele lepsze warunki życia. Chociaż, za to my oglądający, podziwiamy te olbrzymie ssaki z dużo większej odległości. Coś za coś, ale zwierzęta mają za to lepiej. Tak mi się wydaje;-)

Warto

W Zagrodzie Żubrów – znajdują się tablice informacyjne. Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji dot. tych zwierząt oraz działalności Lasów Państwowych. I oczywiście wspaniałe zdjęcia żubrów.