RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży
Bieszczady to nie tylko szlakiGóryNaturaPodkarpackieWodospady i kaskady

Wodospad na Olszance w Uhercach Mineralnych

Wracając z urlopu zatrzymałam się na chwilkę w Uhercach Mineralnych, na mapie znalazłam informacje, że znajduje się tam wodospad. A że wodospady lubię, to trzeba było uwzględnić w drodze powrotnej. Poza tym, miło dać odpocząć stopkom w chłodnej wodzie. Więc, wujek google-maps dostał odpowiedzialne zadanie, pokierować do stosownego miejsca i całkiem nieźle się z tego zadania wywiązał. Chociaż zaparkowałam kilkanaście metrów wcześniej niż on chciał, ale to było spowodowane, że zauważyłam dogodne miejsce do zaparkowania. Nie był to raczej jakiś oficjalny parking, ale przynajmniej nie zastawiałam wąskiej drogi czy wjazdu do prywatnej posiadłości.

Gdy przyjechałam, nad wodospadem niewiele było osób, ale 5 minut później, poczułam się jak by pół wycieczki autokarowej przyjechało;-) cóż, nie tylko ja wpadałam na pomysł, by zobaczyć cóż to za wodospad jest w Uhercach Mineralnych.

Przy odwiedzinach w takich miejscach przydają się jakieś butki, w których można pochodzić po kamieniach i różnych omszałych rzeczach znajdujących się w wodzie. Tak dla bezpieczeństwa.

Nie wątpliwie ten wodospad jest trudny do sfotografowania – przynajmniej o tym stanie wody. Bo gdy staje się na przeciwko, to wygląda skromnie i nie widać tej siły drzemiącej w wodzie. Dopiero, gdy podejdzie się bliżej, to wtedy słyszy się jak woda spada z pluskiem. A poszczególne elementy, ukrywają się za kolejnymi skałkami.

Warto pobrudzić w wodzie, pochodzić po kamieniach. Bardzo przyjemne miejsce.

Olszanka

Olszanka, która w niektórych źródłach występuje pod nazwą – Olszanica, jest prawobrzeżnym dopływem Sanu przepływającą przez część Gór Sanocko-Turczańskch. Jej długość to ok. 6,7 km, (od źródeł Wańkówki) 22 km. Górny bieg rzeki ma nazwę Potoczek. 🙂

Olszanka jest rzeką dość czystą, bo jej wody są zaliczane od 1 do 3 klasy, i żyje w niej około 30 gatunków ryb m.in. pstrągi potokowe, głowacze pręgopłetwe, strzeble potokowe, klenie, ukleje, minogi strumieniowe, brzany. Można też spotkać raka szlachetnego.

Wodospad na Olszance

Wodospad ma około 2-3 metrów – ale, oczywiście, wszystko zależy od tego jak dużo jest wody. Mi on bardziej przypomniał kaskady w Nasicznem. Przy wodospadzie znajduje się „kociołek erozyjny” czyli głębia znajdująca się u podnóża wodospadu, o głębokości około 2 metrów. Wodospad był większy, ale został zniszczony podczas powodzi w 1981r.

Obok niego znajduje się malutka plaża żwirkowo-piaskowa.

Inne atrakcje w okolicy.

Warto w okolicy poszukać murali Andriejkowa – jest kilka Cichych Memoriałów – przepięknych malowideł na ścianach starych stodół. Ja lubię na nie wpadać przypadkiem i wtedy się cieszę, jak dziecko. Ale kiedyś powędruje ich śladami:-)

W Uhercach Mineralnych znajduje się jeden z bieszczadzkich lokalnych browarów. Warto do niego zajrzeć. Chociaż ceny nie są najniższe, ale 😉 Browar organizuje różne atrakcje i można popatrzeć jak się waży piwo. A na dodatek znajduje się w nim mała księgarnia, i można kupić książkę Cichy Memoriał. Sama chętnie bym przytuliła tą książkę.

Są też drezyny rowerowe. Warto się przejechać:-)

Dwór obronny Herburtów

Murowany kościół barokowy z 1757r

Rezerwat przyrody „Bobry Uhercach

Tak więc, atrakcji trochę jest:) trzeba tylko czasu…

Przydatne informacje

Współrzędne 49° 26′ 32″ N, 22° 23′ 17″ E
49.442222, 22.388056

Adres: Uherce Mineralne