RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży
MazowieckieWystawa

Tamara Łempicka w Villa la Fleur do 12 marca 2023

Znowu długo wybierałam się na wystawę… a że pogoda nie zachęca mnie do podróży, tylko do sięgnięcia po kubek z herbatą i kocyk.. to czasami udaje mi się ten stan przezwyciężyć i udaje się troszkę po podróżować inaczej i dzięki temu odnaleźć „plasterek na całe zło”;-)

W Villa la Fleur byłam pierwszy raz i dzisiaj wiem, że nie ostatni raz. Wystawa zachwycająca – zwłaszcza, że wystawę oglądałam z przewodnikiem (Panem Pawłem), który cudownie opowiadał. Jego opowieści pełne anegdot i zaangażowania – można było by słuchać i słuchać, a tu godzinka tylko, która minęła nie wiadomo kiedy.

Do Villa la Fleur warto wybrać się nie tylko na tą wspaniałą wystawę. Cudowna, wspaniała Villa – kunsztownie odnowiona, piękne schody. O niej opowiem, kiedyś.. gdy wrócę do Konstancina – przy nieco łagodniejszej pogodzie 🙂 Bo Villa warta opowieści.

TAMARA LEMPICKA
(1898-1980)
Młodzieniec z książką / Young Man with a Book ca 1954
30.4 x 22,8 cm, Olej, płótno na płycie / Oil, canvas pasted on board Kolekcja Marka Roeflera / Collection of Marek Roefler, Villa la Fleur
W latach 50. XX w. Łempicka podarowała ten niewielki obraz, przedstawiający Młodzieńca z książką, Irze Perrot, którą uwieczniła na wielu portretach i obrazach, Obie kobiety łączyły przez długi czas zażyle i intymne relacje. Polska artystka, mieszkająca po II wojnie światowej na stałe w Stanach Zjednoczonych, niejednokrotnie odwiedzała Europe i wi- dywan także swoją dawną partnerkę. Choć Łempicka często w swojej twórczości nawiązywa do sztuki klasycznej, rzadko robiła to w tak jednoznaczny i bezpośredni sposób Artystka bez wątpienia pozostawała pod wrażeniem twórczość Sandra Boricallego, Rafola Sanciego oraz rozwijanego przez nich modelu renesansowego portret Portres medica Tamary Lempickej daje temu wyraz stanowiąc jednoczesne pochwałę renesansu.

A dzisiaj:

Tamara Łempicka

Kilka lat temu wpadała mi w ręce książka zbeletryzowany fragment jej biografii. Pobyt w Paryżu, spacery po Lasku Bolońskim, związek z Rafaelą – ale książka mnie sama w sobie nie zachwyciło. Przeczytałam – ot czytadło. Nie zachwyciła mnie forma. Ale dzisiaj na wystawie miałam dwie biografie Łempickiej i po przewertowaniu kartek – wiem, że chce je przeczytać.

Nie będę streszczać jej życia. Chociaż opowieści przewodnika powodowały że skojarzyła się ze współczesnymi gwiazdami i celebrytami. Zdjęcia wy-pozowane, z określona mina, w określonym stroju – nie ma tu przypadku. nawet jeśli niby złapana w czasie pracy, ale czy w takim stroju, w takim make-up mogłaby pracować?
Zamieszczę kilka zdjęć z wystawy i mam nadzieję, że zachęci Ciebie do wizyty w Villa la Fleur – chyba, że to już za Tobą.

Przy niektórych zdjęciach – zamieszczam opisy które znajdują się na wystawie. To tak na zachętę – warto pojechać, zobaczyć.

TAMARA LEMPICKA (1898-1980)
Parasolka / Umbrella ca 1924
19 x 11,7 cm, Ołówek, akwarela długopis, tusz, papier / Pencil, watercolour, ballpen, ink, paper Kolekcja Marka Roeflera / Collection of Marek Roefler, Villa la Fleur
niewielkich wymiarów rysunek w formie tonda, który powstał około 1924 r. i przedstawia modnie ubraną i uczesaną à la garçonne rudowłosą kobietę, może przywodzić prace ówczesnych artystów, takich jak George Barbier czy Georges Lepape, ilustrujące m.in. nowinki ze świata paryskiej haute couture i magazyny poświęcone modzie szczególną uwagę zwraca powiewający za postacią kobiety szal w zielono-czarną kratę ale takie, szczególnie w odcieniach zieleni lub oranżu, niekiedy wiązane w wymyślne kardy, należały w dwudziestoleciu międzywojennym do najmodniejszych akcesoriów szykownych paryżanek. Zdobiący go zgeometryzowany wzór przypomina modernistyczne projekty strojów i dodatków autorstwa Soni Delaunay.

Wystawy i Villi la Fleur nie było gdyby nie Marek Rolfler. Wiec, na końcu zamieszczam kilka linków, przybliżającego mecenasa sztuki i biznesmena.

aj.. jeszcze jedno: to co zrobiło (poza obrazami i samą villą) wrażenie na mnie – to sposób oświetlenia. Często mi się zdarza na wystawach robić wygibasy bo jest źle oświetlenie.. ile razy osoby pilnujące galerii mówiły mi żeby się trochę odsłoniły, a ja po prostu próbowałam zasłonić światło, tak padające że nic nie widziałam. A tu jestem zachwycona. Moje zdjęcia nie oddadzą tego co można zobaczyć na miejscu. Tu widać na zdjęciach blink – ale gdy się je ogląda na żywo… bajka:)

Przydatne informacje:

https://villalafleur.com/

ul. Szpitalna 14/16,
05-510 Konstancin-Jeziorna

bilety: https://bilety.villalafleur.com/
Wystawa dot. Tamary Łempickiej – czynna do 12 marca 2023.

Informacje na temat Tamary Łempickiej:

Artykuły na temat Marka Roeflera: