RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży
Narwiański Park NarodowyNaturaParki & RezerwatyPodlaskiePodróże

Narwiański Park Narodowy (kładka: Waniewo-Śliwno)

Jeśli ktoś szuka miejsca na leniwy i ciekawy spacerek – to mogę mu polecić to miejsce.

Narwiański Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Był utworzony w 1996 roku, i przez chwilkę wydawało mi się, że jest to najmłodszy park – ale nie.. najmłodszym parkiem jest park z 2001 roku „Ujście Warty”.  Zmotywowało mnie to by zrobić sobie listę parków w których już byłam, i które mi jeszcze zostały do zobaczenia – bilans wyszedł całkiem niezły 🙂

Dla mnie to pierwsza i nie ostatnia wizyta w tym miejscu. Jest cudowne! w sam raz na to by zabrać rower albo wynająć kajak. Polecam szczerze. Tym razem wizyta była krótka i piesza:)

Zaprzyjaźnianie z Narwiańskim Parkiem Narodowym zaczęłam od Waniewa. Znajduje się tu wejście na kładki, i można spacer skończyć w Śliwnie, można ale nie trzeba. Można iść do prywatnej wieży widokowej w Kruszewie lub zrobić już dużo większą pętle – ale w dużej części po drodze – wiec, ta pętla zostaje na następny raz – gdy będę miała pod ręką rower. Tym razem – spacer do wieży widokowej i powrót tą samą trasą.

Pomiędzy kładkami – znajdują się pomosty – które trzeba samemu przeciągać – korzystając z łańcucha umocowanego po środku. Wiec, troszkę siły potrzeby i nie mieć obawy przed tym by dotknąć mokrego łańcucha wyciągniętego z wody. Trzeba też trochę uważności, bo czasami łańcuch się zaplącze i wpadnie np. między deski etc.

Co jakiś czas na trasie kładek można skorzystać z wiat/wieży widokowych. W jednej z nich znajduje się stolik z dwoma ławami, wiec można zrobić sobie przerwę na śniadanie. W pozostałych są ławy i można w nich przeczekać np. deszcz – gdyby się taki pojawił;-) albo schować na chwilkę przed deszczem.

Troszkę o parku

Narwiański Park Narodowy zajmuje 7 350 ha, a jego otulina 15 408 ha, przy czym 98% powierzchni to tereny sale lub tymczasowo zatapiane. W 2004 roku Park został objęty ochroną w ramach projektu Natura 2000.

Na terenie parku naliczono aż 213 gatunków ptaków. Oprócz symbolu parku – błotniaka stawowego Circus aeruginosus, można tu spotkać: rybitwę czarną, bekasa kszyka, kropiatkę Porzana porzana, zielonkę Porzana parva i wodnika Rallus aquaticus, etc etc – dla mnie ich nazwy już brzmią egzotycznie. Wiec, chyba będę musiała tu kiedyś przyjechać skoro świt, albo przynajmniej w chłodniejszy dzień, a nie wtedy gdy z nieba leci ukrop. Mi oprócz tego ogromnego stada ptasząt – co są na zdjęciu – zobaczyć białą czaple, bociany.

Ptaki

Jeśli chodzi o ssaki – to jest ich tu juz mniej bo 'tylko” 36. Są dziki, sarny, wydry, ryjówki, bobry, nietoperze, etc. Są też łosie. Ale dla mnie łoś jest jak loch ness. Za każdym razem gdy słyszę, że gdzieś jest – liczę na to że zobaczę łosia, ale nic z tego.. Wiec, tym razem też nie zobaczyłam. Ale to mnie nie dziwi. Bo przecież za gorąco i pewnie siedzi gdzieś i pławi się w błotku.

Miłośnicy ryb – znajdą tu 27 gatunków ryb i jednego bezszczękowiec – minoga ukraińskiego. Co ciekawe – można wystąpić do parku o zgodę na łowienie – oczywiście chodzi o połów amatorski.

Fani gadów – też znajdą też ich przedstawicieli. Są żaby, ropuchy, jaszczurki żyworodne, jaszczurki zwinki oraz zaskrońce zwyczajne.

Miłośnicy owadów, znajdą tu m.in.:

  • 47 gatunków ważek w tym 30 przedstawicieli ważek różnoskrzydłych i 17 przedstawicieli równoskrzydłych
  • 66 gatunków motyli!!!

Niestety nie miałam szczęścia podziwiania tej mnogości przedstawicieli fauny.

Prywatna wieża widokowa w Kruszewie

Ze Śliwna można iść żółtym szlakiem do wieży widokowej w Kruszewie – jest to najwyższy punkt widokowy po wschodniej stronie Narwi. Po drodze mija się sielskie widoki.

Wieża jest własnością prywatna, wstęp na wieże jest płatny i możliwy w określonych godzinach. Przed wizytą warto sprawdzić dostępność: www.wiezakruszewo.pl.

Mnie osobiście zaciekawiło to, że na samej górze wieży znajduje się pokoik i można go wynajmować. Ajć! jak ja bym chciała tam nocować:) wyobrażasz sobie, możliwość oglądania zachodu słońca, a potem wschodu słońca – i w końcu może wtedy bym zobaczyła upragnionego łosia 😉

Z wieży można obserwować rozlewiska Narwi. Na niektórych piętrach są leżaczki i można znowu troszkę poleniuchować.

Na wieży jest też luneta – wiec, z daleka dostrzegłam jakiegoś ptaka, przypominał mi sokoła – ale mogę się mylić.

Pozostałe wieże widokowe

Na terenie parku jest wiele wież widokowych, można pojeździć ich śladem. Są one w miejscowościach: Suraż, Łapy Szołajdy, Łapy, Uhowo, Wólka Waniewska, Topilec, Kolonia Topilec, Waniewo, Kurowo, Pańki.

Na koniec spacerku

Można na brzegu rzeki rozłożyć kocyk i zrobić sobie piknik, można też przejść się i w którejś z wiat też po piknikować sobie.. Leniwie relaksować się, przed nadchodzącym tygodniem.

Przydatne informacje:

  • Rozpoczęcie spacerku można zacząć od:
    Waniewo – 53.07729706095812, 22.811787638486503
    Śliwno – 53.08652561128788, 22.836893114590644
    W obu miejscach można śmiało zaparkować autko (2022 – parkingu bezpłatne)
    Od strony Waniewa – jest miejsce gdzie ludzie się kąpali, i można śmiało piknikować.
  • Kładki znajdują się na terenie Parku Narodowego – obowiązują bilety. Bilety można kupić przez Internet – TU