RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży
Mazowiecki Park KrajobrazowyMazowieckieNaturaParki & Rezerwaty

Rezerwat przyrody na Torfach im. Janusza Kozłowskiego

Pomysł na wizytę w tym rezerwacie jest wynikiem, pewnej sytuacji w pracy. Kurier miał odebrać od jednego z podwykonawców pewne ustrojstwo i nie mógł jakoś odebrać… więc, w żartach rzuciłam zobaczymy, gdzie kurier nie może trafić. Wrzuciłam nazwę miejscowości w google.maps. i za chwilkę obok żądanej miejscowości pojawiła się informacja „Rezerwat Przyrody Na Torfach”. Hymm… tu jeszcze nie byłam, więc może czas na odkrycie nowego torfowiska?;-) Nigdy nie wiadomo, kiedy wpadnie nowa inspiracja do podróży. Tak więc, przybyłam, zobaczyłam…

Rezerwat jest ogólnie zamknięty dla ruchu turystycznego. Ale jednocześnie został wyznaczony czarny szlak po którym można go zwiedzać oraz jest wyznaczona ścieżka dydaktyczna „Łabędzim szlakiem”. Oba prowadzą do punktu widokowego.

Rezerwat ma prawie 21 ha z czego 7 ha zajmuje jezioro. Na jeziorze pływają kaczki, łabędzie… jeśli się, tu wybierzesz, pamiętaj, żeby ptactwa nie karmić chlebem. To im bardzo szkodzi. Poczytaj o anielskim skrzydle – urocza nazwa, ale rzeczywistość jest smutna. W plecaku/torbie nosze zwykle pudełeczko z różnym ziarnami i orzechami. Zawsze się znajdzie, coś czym mogę dokarmić ptactwo, czy wiewiórki. Chociaż o po tej porze roku, nie potrzebują jeszcze dokarmiania.

Jezioro jest bardzo ciekawe. Jest to potorfie, czyli wyrobisko. Z tego miejsca był wydobywany torf i potem przewożony na kolej do Otwocka, a potem już rozwożony tam gdzie byli zainteresowani. Od strony północnej jeziorko jest zasilane wodą z licznych źródełek. Nie udało mi się obejść jeziora. Nie ma tam już szlaku, a ścieżka urwała się przy dość szerokim rozlewisku.

Jak to bywa w takiej sytuacji, jezioro jest siedliskiem wielu zwierząt. Podobno można tu spotkać łosie, sarny, kuny leśne, borsuki, padalce, żmije zygzakowatą etc… Osobiście liczyłam bardzo na to, że zobaczę łosia, ale łosie mnie chyba nie pragną zobaczyć.

Na ścieżce prowadzącej wokół torfowiska, jest wiele tablic z ciekawymi informacjami. Warto się przy nich zatrzymać na chwilkę.

Następnym razem zabiorę rower. Jest tu wiele fajnych ścieżek i miejsc, które warto zobaczyć. Tym razem zobaczyłam jeszcze bunkry, wydmę śródlądową oraz zalewisko z pięknie ukrywającą się gęsią. A wiele rzeczy, jeszcze zostało do odkrycia.

Przydatne informacje.

Dostępność:

  • Bilety – brak opłat
  • Parking bezpłatny leśny.
  • Adres – Karczew, Rezerwat przyrody Na Torfach im. Janusza Kozłowskiego
  • Lokalizacja – 52°04’18″N 21°17’02″E

Przydatne linki: