RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży
GóryMałopolskiePieninyZamki

Zamek księżnej Kingi w Pieninach

Wędrując po Pieninach trafiłam na ruiny zamku Pienińskiego, który znajduje się pod wierzchołkiem Zamkowej Góry (799 m n.p.m.) w masywie Trzech Koron.

Z zamkiem jest związana z historia św. Kingi.

Kinga, Kunegunda była córką króla węgierskiego Beli IV i Marii. Jako mała dziewczynka została poślubiona Bolesławowi Wstydliwemu, księciu krakowskiemu i sandomierskiemu. Legenda mówi o tym, że Bolesław uznał, że Kunegunda jest bardzo podobna do jego ukochanej siostry. Młodziutka Kinga wykorzystała to i poprosiła męża, by żyli ze sobą jak brat z siostrą, czyli w białym małżeństwie. Bolesław się na to zgodził. Gdy została wdową, przywdziała habit zakonny.

Ze św. Kingą są związane różne opowieści.

Ponoć za nią z Węgier przywędrowały żupy solne. Gdy była na Węgrzech, wrzuciła do jednej z kopalń swój pierścień. Wkrótce potem, odkryto złoża soli w Polsce. I jakieś było zdziwienie, gdy znaleziono w nich piękny pierścień Kingi.

Kinga wybierała się często na spacer po Pieninach. Czasami spacerując podpierając się kijem. Później w miejscach, gdzie były ślady po kiju, wyrosły wspaniałe lipy.

Podczas jednego ze spacerów ochroniła mysikrólika przed jastrzębiem. Od tej pory te malutkie ptaszki śpiewają na część św. Kingi i przenoszą zioła i nasiona kwiatów na pienińskie skały, by przynosiły one radość św. Kindze. Te miejsca nazywane są ogródkami św. Kingi.

Historia zamku w wielkim skrócie

Zamek prawdopodobnie powstał w XIII wieku.

Pod koniec XIII wieku, podczas III najazdu Turków na Polskę, św. Kinga wraz z 70 zakonnicami, ukryła się w nim przed najeźdźcom. Nie mieli oni odwagi zaatakować i zdobyć zamku.

W XIV wieku zamek przestał być użytkowany.

W XV wieku został zniszczony.

Od XVII wieku pełnił już rolę atrakcji turystycznej, romantycznej ruiny,

Przydatne informacje

Linki: