RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży
Bieszczady to nie tylko szlakiPodkarpackieZamki

Zamek Królewski w Sanoku

Ten zamek to takie moje rozczarowanie i jednocześnie zachwyt. Byłam w nim dawno temu, wiec chętnie odświeżyłam swoją znajomość z nim.

Mój ponowny zachwyt wywołała wystawa poświęcona Beksińskiemu oraz kolekcja ikonostasów. Nowością dla mnie była wystawa Mariana Kruczka.. Warto tu przyjechać.

Spis treści:
Królewscy goście na zamku Sanoku
Zbrojownia i schron
Wystawa prac Mariana Kruczka
Galeria im. Zdzisława Beksińskiego
Sztuka cerkiewna

Królewscy goście na zamku w Sanoku

Moje rozczarowanie dot. zamku wynika z tego, ze nie ma tu sal pokazujących królewskie panowanie.

W tym zamku bywali:

  • król Kazimierz III Wielki
  • 2 maja 1417 odbyła się królewska uczta weselna Władysława Jagiełły, z nowo poślubioną wybranką księżniczką Elżbietą Granowską (trzecia żona tego króla)
  • królowa Zofia Holszańska (czwarta i ostatnia żona Władysława Jagiełły) mieszkała w zamku do końca swojego życia..
  • Bona Sforza – co prawda w zamku nie mieszkała a nawet jej tu nie była, ale kazała zamek przebudować i tak w zamek zyskał styl renesansowy.
  • Izabela Jagiellonka – (córka Bony i Zygmunta Starego) zamieszkała w zamku po ucieczce z Węgier – była żoną króla Węgier – Jana Zápolya.

I stąd moje rozczarowanie… chętnie bym przeszła się szlakiem naszych królowych..


Zbrojownia i schron

Na terenie zamku znajduje się kolekcja pokazująca uzbrojenie od wczesnego średniowiecza po okres II wojny światowej.
Ciekawą rzeczą jest oryginalny schron z 1940 r..
Schron był jednym z punktów południowej linii niemieckich umocnień bojowych na ówczesnej granicy ze Związkiem Sowieckim.

Wystawa prac Mariana Kruczka

W zamku znajduje się również kolekcja interesujących prac Mariana Kruczka. Jego prace wykonane są z najróżniejszych rzeczy – ze śrubek, drutów, fragmentów łańcuchów, muszelek. Trochę to wygląda tak jak by przeszedł się po jakimś miejscu rzeczy niechcianych – i z niczego stworzył COŚ. Prace są niezwykłe.

Galeria im. Zdzisława Beksińskiego

O związkach Zdzisława Beksińskiego z Sanokiem można wiele mówić. Jego miłośnicy mogą również wybrać się szlakiem Beksińskiego w Sanoku (materiały dostępne w PTTK Sanok lub/i Punkcie Informacji Turystycznej)

Na terenie zamku znajduje się odtworzona pracownia artysty. Uczucie niesamowite – gdy wchodzi się do pomieszczenia i czuje się tak, jak by się wchodziło do jego domu, do jego pracowni. Ileż on miał płyt!
Świetnie jest zaaranżowane okno.. prawie się czuję jak by była w mieście i za chwilkę usłyszę jak jakaś matka krzyczy „Wojtek, Ania do domu, obiad!”

Niesamowita jest ta pracownia..

Jeśli chcesz poczytać więcej o Beksińskim – zajrzyj chociażby na stronę: http://muzeum.sanok.pl/pl/zbiory/zdzislaw-beksinski/zdzislaw-beksinski-2

Sztuka cerkiewna

Na zamku znajduje się jedna z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej. Kolekcja to składa się z 1200 eksponatów: ikony, przedmioty liturgiczne np. utensylia, krzyże ręczne drewniane i polichromowane, enkolpiony, zawieszki, chorągwie, szaty, starodruk. Eksponaty pochodzą z prawosławnych i greckokatolickich cerkwi z terenów południowo-wschodniej Polski i dzisiejszej Ukrainy. Wiele z tych cerkwi już nie istnieje lub zostały przekształcone na kościół katolicki.


Kiedyś wrócę tu, zarezerwuje sobie cały dzień i wynajmę przewodnika…

Przydatne informacje:

Bilety – tak, obowiązkowe.

Strona zamku- muzeum: http://muzeum.sanok.pl/pl/

Muzeum Historyczne w Sanoku
ul. Zamkowa 2
38-500 Sanok

ps. za każdym razem gdy jestem w Sanoku – zaglądam do Kawiarni u Mnicha.. taki mój zwyczaj:)