Kopiec Powstania Warszawskiego i Park Akcji „Burza”
Kilka dni temu, Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie ogłosiło Najlepszą Przestrzenią Publiczną Europy – Park Akcji Burza. W 2023 roku park otrzymał Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy X edycji w dwóch kategoriach: Grand Prix i Architektura użyteczności publicznej. Otrzymał również nagrodę specjalną za rozwiązania proekologiczne.
Od mojej poprzedniej wizyty minęło kilka miesięcy, wiec postanowiłam odświeżyć swoją znajomość z tym miejscem…
Park jest wyjątkowym połączeniem natury i historii. Można tu spędzić dużo czas wśród malowniczych alejek i drzew, a ze szczytu rozciąga się widok na miasto.
Orędownikiem powstania kopca był inżynier Stanisław Gruszczyński – architekt z Biura Odbudowy Stolicy. Nazwa kopca nosiła różne robocze nazwy np. „Pomnik Zburzonej Warszawy”, „Grób Warszawy” czy „Kopiec Wolności”. Gruz z którego kopiec się składa zaczęto zwozić po 1945 roku – roboczo kopiec nazywano „Zwałka”, „Śmieciara” a nawet „Góra Śmieci”.
Dopiero około 1998 Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej zaproponowało uporządkowanie kopca i upamiętnieni go nazwą „Kopiec Pamięci Narodowej”.
W 2004 Rada Miasta Warszawy przyjęła uchwałę o nadaniu nazwy „Kopiec Powstania Warszawskiego” i postanowiono uporządkować kopiec i wybudować schody prowadzące na szczyt – gdzie znajduje się symbol Polski Walczącej. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego płonął kiedyś przez 63 dni ogień (teraz przez 3 dni).
Teren Kopca i Parku został uporządkowany, dosadzono drzew, uporządkowano ścieżki, powstały schody oraz różne kładki. Na szczyt prowadzą schody oraz ścieżki i wąwozy ze ścianami z gruzobetonu. Po drodze mija się różne krzesła i miejsca wypoczynku. Dodatkowo są wyeksponowane fragmenty dawnych budowli np.fragmenty schodów, kolumn, czy cegieł. W wąwozie z gruzobetonów też można dostrzec resztki dawnej Warszawy, cegły, czasami kafelek z pieca, i inne różności.
Mi podobały się „chaszcze” nie wiem, czy są to nasadzenia czy też architekci pozwoli naturze działać wg. swojego widzi-mi-się:). Ciszę się też z różnego rodzaju tablic informacyjnych, z których można np. dowiedzieć się że kopiec zamieszkuje ok 20 rodzajów ptaków np. Kapturki, zięba, kos, kwiczoł. gołąb, sikora, rudzik, pierwiosnek, łozówka, krogulec, bażant, szczygieł, drozd, piegża, szpak, dzięcioł, jeżyk, pełzacz ogrodowy. Tak wiec, warto tu wracać by posłuchać o różnych porach dniach i roku różnych śpiewów.
U podnóża znajduje się placyk zabaw. Brakuje tam tylko jednej rzeczy. Toalety. Przypadłby się też większy parking – bo nie każdy mieszka po sąsiedzku i może przyjść pieszo.
Przydatne informacje:
Wędrówkę po Parku można zacząć od strony ulicy Bartyckiej gdzie jest kilka miejsc parkingowych i jest wejście po schodach.