RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży
MazowieckiePałace

Pałac Łuszczewskich/Jana III Sobieskiego – Wola Rasztowska

Pałac pochodzi z 1680 roku i był wybudowany przez fundację rodziny Łuszczewskich. Wg. niektórych źródeł jest pałacem letnim króla Jana III Sobieskiego, według innych był jego pałacem myśliwskim.
Z pierwotnego dworu, który stał tu wcześniej zachowały się w piwnicach pałacu oryginalne mury magistralne, dodatkowo originale są alkierze do pierwszego piętra oraz sklepienia w części piwnic. Więc, może następnym razem zaplanuje wizytę w tygodniu, a wcześniej porozmawiam z dyrekcją szkoły, może pozwolą zajrzeć do piwnic.

Wola Rasztowska – pałac Łuszczewskich

Pałac w czasie II Wojny Światowej został zniszczony w 70%. W latach 50-tych XX wieku, ruiny zostały rozebrane i został odbudowany pałac nawiązujący do planów Tylmana z Gameren. Tylman z Gameren to bardzo utalentowany architekt, działający w XVII wieku. Jego dzieła to m.in. Pałac Krasińskich w Warszawie, Pałac Branickich w Białymstoku. Od czasu do czasu wspomnę go w swoich wpisach, bo nasze ścieżki przecinały się wielokrotnie.
Mnie niezmiernie cieszą dekoracje sztukatorskie jakie zostały „odtworzone” na budynku. I raduje mnie i kogucik oraz mały lew czający się na dachu. Cacuszko:-)

Dzisiaj w wyremontowanym obiekcie znajduję się Szkoła Podstawowa. To jeden z najładniejszych budynków szkolnych jaki widziałam, i na dodatek taki zadbany (przynajmniej z zewnątrz).


Obiekt jest ogrodzony i w niedziele zamknięty na cztery spusty, a szkoda gdyż za ogrodzeniem, przed pałacem znajduje się plac zabaw, boisko, wiec to miejsce mogło by tętnić życiem.

Plac zabaw przed Pałacem Łuszczewskich w Woli Rasztowskiej

Za pałacem znajduje się zadbany park oraz stawy. Park zadbany, ale skromy -zwłaszcza jak się weźmie pod uwagę ze kiedyś tu rosło ponad 500 drzew. Na ławeczkach w słoneczną, jesienną niedzielę siedzieli w parku nieliczni starsi ludzie. Młodych osób, dzieci, rodzin, biegaczy – brak. Nad stawem stało dwóch wędkarzy. Z jednej strony fajne sielskie warunki, a z drugiej takie wymarłe to miejsce. Fakt, długo tam nie byłam, wiec moje wnioski mogą być błędne. Ale tak, czy inaczej malownicze są te stawy.

Przydatne informacje.

Dodatkowe informacje o pałacu znajdują się na stronach:
* https://mazowsze.szlaki.pttk.pl/919-pttk-mazowsze-palac
* http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/3749/Wola_Rasztowska/

Pałac w Woli Rasztowskiej / Szkoła Podstawowa
ul. Szkolna 9
05-205 Klembów
GPS: 52.443181, 21.281912
Bilety: nie
Parking: obok szkoły znajduję się kilka miejsc parkingowych
Zwiedzanie: tylko za ogrodzenia/ tylko z zewnątrz (chyba, że w tygodniu dyrekcja szkoły wyrazi zgodę)