Pałac w Sułkowie
Jeszcze całkiem niedawno pałac był wystawiony na sprzedaż. Za 300 tyś (10000 m2 działki i pałac 422m2) można było go nabyć droga kupna. Nie zbyt wielka suma, gdyby nie to że trzeba mieć dużo większą na jego remont (wstępnie: 3 miliony zł). Stan pałacu jest określany jako „technicznie bardzo zły”. Na szczęście nabywca się znalazł i może już wkrótce będzie można podziwiać jego piękno.
Sułkowo od XVI wieku było własnością rodziny Sułkowskich, potem należało do Wodzińskich (rodzina znana miłośnikom Chopina – to właśnie z tej rodziny pochodziła Maria Wodzińska – malarka i muza Fryderyka, Antonii Wodziński – był przyjacielem kompozytora), a później Bnińskich.
W 1890 hrabia Józef Bniński nakazał wybudować dwór murowany i o to jest! Pałac eklektyczny, który swoim wyglądem nawiązuje do willi włoskich.
Następnie właścicielami stała się rodzina Szczawińskich. Gustaw Stefan Szczawiński był autorem libretta do opery „Maria” Henryka Melcera Szczawińskiego oraz współtwórcą oraz redaktorem Przeglądu Społecznego. Był propagatorem uprawy cykorii. O rodzinie Szczawińskich wspominała w swoich dziennikach Zofia Nałkowska.
Po wojnie wiadomo, pałac stał się własnością Skarbu Państwa. W latach 1951-55 znajdowała się tu Samopomoc Chłopska.
I tu ciekawostka – 1956 pałac został odzyskany przez Stanisława Lecha Szczawińskiego, ale w latach1956-76 oddano pałac w użytkowanie Szkole Podstawowej w Sułkowie. I potem nastał czas popadania w ruinę.
A teraz w stanie złym został sprzedany i miejmy nadzieję, że na trasie pojawi się perełka do oglądania. Trzymam kciuki!
A jak pałac wygląda w środku? To wiem m.in. z ogłoszenia sprzedaży bo narazie nie było szansy zajrzenia do wnętrz. Poniżej jego fragment:
Stropy piwnic sklepione odcinkowo parteru drewniane.
We wnętrzu posadzka z klepki w hallu z kwadratowych płytek ceramicznych.
Stolarka okienna skrzynkowa,czterodzielna,drzwi płycinowe dwuskrzydłowe Podokienniki z białego marmuru malowana na olejno.
Budynek na planie prostokąt ze skrajnymi ryzalitami Od zach loggia i pòłokrągły aneks sali balowej Układ wnętrz dwutraktowy w części środkowej.Na osi wejściowej kwadratowy westybul doświetlony świetlikiem w dachu poprzedzony sklepioną kolebkowo wnęką W części pd 2 sale przedzielone kominkiem W części pn klatka schodowa Budynek podpiwniczony W części głòwnej 1 kondygnacyjny przekryty dachem dwuspadowym z loggią i arkadą na osi wejścia zwiększoną dwuspadowym dachem.Część skrajna dwukondygnacyjna pd przekryta dachem dwuspadowym,pn niskim czterospadowym Elewacja na wysokim cokole 9 osiowa o nieregularnym układzie otworów.W części pn i środkowej otwory prostokątne w płaskich obramieniach z gzymsami.W części środkowej podwyższona o 6 stopni loggia z 2 kolumnami W części pd pòłokrągły aneks z trzema promieniście umieszczonymi oknami zamkniętymi łukiem pełnym Na piętrze otwòr okienny w formie serliany flankowany dwiema okrągłymi niszami Pomiędzy oknami nisze prostokątne.Naroża ryzalitòw boniowa Elewacja pd 3 osiowa kondygnacje rozdzielone dwoma pasami gzymsu.Elewacja wschodnia 5-osiowa.Na piętrze w ryzalicie pd pòłkoliśćie zamknięte okno ujęte w 2 nisze o ròwnej szerokości sklepione pełnym łukiem.Pomiędzy otworami w części środkowej blendy w obramieniach identycznych jak w oknach.Elewacja pn 3 osiowa z wejśćiową przybudòwką.We wnętrzu bogata dekoracja sztukatorska W westybulu 2 kolumny o porządku jońskim obłożone stiukiem. Marmurowy kominek.
Lokalizacja:
Pałac w Sułkowie
woj. kujawsko-pomorskie, gmina Lubraniec.
lokalizacja: 52° 30′ 20.3″ N, 18° 49′ 52.8″ E
Dostępność: ja wjechałam, brak było tabliczki „teren prywatny” czy „teren budowy – zakaz wjazdu”. Są za to informacje o monitoringu i kamerach. Ale jak będzie za kilka dni – tego nie wiadomo.