Ostatni zamek w Rzeczpospolitej w Zagórzu
Z tym zamkiem jest malutki kłopocik. Gdzie on się właściwie znajduje? W Zagórzu czy w Porażu? Przemili właściciele zamku, w rozmowie podkreślali że zamek znajduje się w Zagórzu. Internet – twierdzi, że w Porażu. Wiec, bazując na informacjach od właścicieli, oznaczam ten zamek, ze znajduje się w Zagórzu. Skąd to zamieszanie? Pan właściciel twierdził, że ktoś się raz pomylił, a potem już wszyscy kupując od siebie informacje, zaczęli popularyzację błędnej nazwy miejscowości. Właściciele posiadłości, chyba jednak widzą gdzie mieszkają? ; -) niech będzie to ostatni zamek w Rzeczypospolitej w Zagórzu.
Czasami zamek występuje jako dwór Gubrynowiczów.
Zamek jest własnością prywatną i kiedy wjeżdżałam w wąską dróżkę, nie wiedziałam, czy uda mi się go zobaczyć, a z drogi, pomiędzy zielonymi koronami drzew, niewiele mogłam dostrzec – poza tym, że zamek na pewno się tam znajduje.
Przy zamku w roboczym wdzianku, spotkałam mężczyznę, gdy zapytałam czy jest to własność prywatna, czy jest możliwość zobaczenia zamku. Przemiły pan potwierdził prywatną własność i powiedział, że jak najbardziej mogę sobie zamek z zewnątrz obejrzeć. Po czym zajął się swoimi sprawami. Po chwili natknęłam się na panią przesadzającą kwiatki oraz starszą panią rozwiązującą krzyżówkę z asystującym jej wnukiem. No i zaczęło się 😉 jaki zamek..stał tyle, to jeszcze chwilkę postoi. Ale w końcu podróże to nie tylko oglądanie, ale też miłe rozmowy – chociażby o tym, jak się mieszka w zamku. I jakim problemem jest ogrzewanie jego zimą oraz niekończący się remont. Zamek nie znajduje się pod opieką Konserwatora Zabytków, wiec właściciele mają nie co swobodniejszą rękę, jeśli chodzi o remont. Ale to skarbonka bez dna… Pani właścicielka przesadzała kwiaty, wiec gdy podzieliłam się swoim zachwytem nad jednym z gatunków kwiatków, które podczas wędrówek po Bieszczadów spotykam, obdarowała mnie sadzonką kwiatka. I tu się pojawił problem. Bo nie mam ciągle mojego wymarzonego domku, ani wymarzonego zamku, chociaż sporo się do niego nawzdychałam. I co mam zrobić z sadzonką, gdy mieszkam w bloku, gdzie już dawno przestałam wierzyć, że sąsiedzi zaakceptują moje próby zamiany zaniedbanego trawnika w rabatkę kwiatową, wcześniejsze próby źle się skoczyły i machnęłam ręką. I poza tym, mój urlop jeszcze chwilkę miał potrwać, wiec… poczułam się jak Leon Zawodowiec. Bo od tego dnia, zaczęłam wędrować z kwiatkiem w doniczce. I mam nadzieję, ze kwiat dotrwa do 23 lipca, gdzie go przesadzę w stały grunt. Trzymaj kciuki.
Ostatni zamek Rzeczypospolitej
O samym zamku nie wiele wiem. Nie udało mi się znaleźć w Internecie jakiś sensownych informacji. Żałuję, że bardziej o to nie dopytałam właścicieli.
O zamku wiem tylko, że:
- wybudowany w 1928 roku w typie średniowiecznej rycerskiej warowni, z wysoką wieżą zwieńczoną blankami
- neogotycki zamek należał do barona Adama Gubrynowicza,
- w czasie II wojny światowej, do sierpnia 1944 znajdowała się tu kwatera główna komendantury zgrupowania „Południe”Adama Winogrodzkiego.
Baron Adam Ludwik Gubrynowicz – z vel Baron Adam Ludwig von Gubry-Gubrynowicz de Menge – był synem profesora Bronisław Ludwika Gubrynowicz, który pełnił też rolę kustosza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Był też wnukiem Władysława Ludwika Gubrynowicza – księgarza, wydawcą, działaczem społeczym. Sam baron Adam Gubrowicz był ziemianinem, dyplomatom, działaczem społecznym. Baron Adam Gubrowicz swój tytuł barona kupił za 20 tys.dolarów od króla Hiszpanii Alfonsa XIII. Wszyscy trzej panowie doczekali się swoich stron w Wikipedii.
Przydatne informacje
Dwór Gubrynowiczów / Ostatni Zamek Rzeczypospolitej.
lokalizacja: 49.49331400183358, 22.246811071237005
Zamkowa 7
38-540 Zagórz
uwaga: własność prywatna.