RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży
BieszczadyBieszczady - szlakiBieszczady to nie tylko szlakiGóryPodróże

Korbania (894)

Moja trasa: Bukowiec – Korbania – Bukowiec
GOT: 7
Tysięczniki Bieszczadów: n/d
Korona Bieszczadów: Korbania (894)
Dystans: 4.2 km
Szacowany czas: 1:38 h
link do trasy: https://mapa-turystyczna.pl/route/4qe2

Zobacz moja poprzednią wyprawę na ten szczyt https://wiolettawpodrozy.pl/korbania/

Wejście na Korbanię to idealny wybór dla tych, którzy szukają krótkiej trasy. Szlak rozpoczyna się przy wygodnym parkingu z wiatą, umożliwiającą grillowanie i nie tylko.

A po drodze na szczyt znajdziecie ławeczki, które zapraszają do odpoczynku i podziwiania natury.

Była to moja druga wędrówka na Korbanię. Poprzednio szczyt powitał mnie teatrem mgieł, przez co niewiele mogłam podziwiać z obiecanych widoków. Tym razem miałam nadzieję, że góra w końcu mnie ugości i pozwoli nacieszyć się pejzażem na Solinę. Niestety, znów się zawiodłam.

Owszem, widoki były, ale tylko z tej strony wieży, gdzie Soliny nie widać. A tam, gdzie miała rozciągać się zapierająca dech panorama jeziora, znów czekała mnie… mgła. Może przy trzecim podejściu w końcu zobaczę tę Solinę?

Na szczycie poza wieża znajduje się wiata, w której można przenocować, oraz miejsce na ognisko.

Niestety, Korbania ma również swoje inne minusy. Szczyt bywa odwiedzany przez miłośników motorów i quadów, co może zakłócić spokój i ciszę.. Hałas silników może być uciążliwy i sprawić, że wędrówka straci trochę ze swojego uroku. No i tak było tym razem. Bardzo mnie zaskoczył pan, któremu zwróciłam uwagę, ze przecież jemy, a on opryskuje nas błotem – odpowiadając ze powinnam szanować prawo innych do wypoczynku. Hymm.. cóż… szanujmy się na wzajem.

Mimo wszystko, Korbania to miejsce warte odwiedzenia. Warto zaplanować wędrówkę w mniej popularne dni lub godziny. Może wyjazd w długi listopadowy weekend nie był najlepszym pomysłem? 😉

Niezbędnik wędrowca

Idąc w góry – zabierz ze sobą plastikową torebkę. Zbieraj w nią swoje śmieci, chusteczki, resztki kanapek, ogryzki, papier toaletowy, butelki. W przyrodzie nie ma miejsca na śmieci. Zabieraj je ze sobą. Rozumiem, że czasami nie można zakopać papieru toaletowego/chusteczek – ale to nie powód dla których maja one zdobić szlak. Podpaski, pampersy będą się rozkładać przez 300-500 lat. Wiec, wrzuć swoje do torebki i wyrzuć na kwaterze/domku w którym śpisz.. zadbaj by nie zostawiać swoich śmieci, one nie podnoszą walorów krajobrazowych.