RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży
Kujawsko-PomorskiePałaceUrbex

Dwór w Dębicach

Oj, kusił urbex. Tym bardziej, że drzwi otwarte, klatka schodowa jakaś była… wiec, przy zachowaniu ostrożności można by było eksplorować. Ale… tuż przy pałacu ogromna kolekcja szkła i butelek.. a obok sami panowie. I trochę obawiałam się zostawić cudeńko, na dłużej bez opieki. W końcu całkiem od niedawna mam wszystkie szyby…;-) a w planach mam różne podróże. Wiec, może kiedyś pojawi się jeszcze okazja.

Ten obiekt to ruina. Dawny kilkuhektarowy park – to jakieś chaszcze, pełne szkła. Szkoda.. po prostu szkoda takiego zabytku. Nie zbyt daleko do autostrady, blisko znajduje się lotnisko w Kruszynie, blisko do Włocławka, Brześcia – gdzie jest strefa ekonomiczna – pewnie można byłoby wykorzystać pałac na fajny hotel, małe centrum konferencyjne, lub SPA, sale ślubną, etc… Tylko potrzebna kilku milionów złotych.. i dużo chęci. Trzymajmy kciuki. Może kiedyś się jego los zmieni. Oby szybko. Bo budynek w ruinie.

Bardzo krótko o historii

O budynku na razie nie wiele wiem.

Poza tym, ze powstał w XIX wieku, prawdopodobnie budynek został wybudowany przez rodzinę Sokołowskich. Ale przez jakiego architekta??

W 1886 r. właścicielem majątku został Hugo Haack, właściciel fabryki narzędzi rolniczych we Włocławku. Za jego czasów pałac został przebudowany. I pałac w rękach spadkobierców H.Haacka był do II wojny światowej, gdy majątek przejęli Niemcy. Co stało się się z rodziną Haacków? czy próbowali odzyskać swoją własność?

Po wojnie właścicielem był Skarb Państwa i zarządzał nim Ośrodek Hodowli Nasion w Świętosławiu (nie istnieje).. i tyle.. obiekt popada w ruinę

Przydatne informacje

Dwór Dębice

woj. kujawsko-pomorskie

lokalizacja: 52.56632115918126, 19.02600638267448

Źródła informacji