RADOŚĆ PODRÓŻOWANIA

Wioletta w podróży
NaturaPodróżeŚwiętokrzyskie

Brama Piekielna & Piekło Dalejowskie

Co się odwlecze to nie uciecze… od jakiegoś czasu planowałam odwiedziny w piekle, ale ponoć do piekła nie ma co się tak bardzo spieszyć… 😉 No i piekło musiało na mnie poczekać.

Piekielny Szlak czas zacząć

Wycieczkę zaczęłam od dojazdu do Jastrzębiej – by potem przejść się kawałek drogą asfaltową, a potem już szlakiem. I tu zaskoczenie:p można zdobyć tu punkty GOT;-) całe 9. Kolekcjonerzy pieczątek, mogą też tu powiększyć swoją kolekcję.

Spacer jest fajny, bo wśród aromatycznego lasu. Najbardziej mnie ucieszyło, że nikt nie wpadł na pomysł, ucywilizowania szlaku, wiec czasami idzie się po piasku, czasami po kamykach, a czasami po błotku. Pełna rozmaitość. Coś dla mnie 🙂

Kiedy rozpoczęłam spacer, wokół mnie było dużo grzybiarzy, z koszami, z wiaderkami po farbie, z reklamówkami.. z obłędem w oczy, wpatrywali się w chaszcze przy drodze. Czasami sami z siebie informowali, że nie ma grzybów, ale ja nie na grzyby. I wtedy z dumą pokazywali mi różne grzybki, borowiki, kanie i inne… dzielili się spontanicznie tym, co planują z nich zrobić. W końcu konkurencją nie byłam.

Gdy kończyłam spacer, grzybiarze zniknęli prawie. Pojawili się rodzice z pociechami. Ale tuż przed tym jak opuściłam cudny las, jakaś pani zapytała mnie czy tym szlakiem dojedzie do asfaltowej drogi. Powiedziałam, że tak, tylko nie wiem, czy o tą jej chodzi, Na to ona: „a skąd pani idzie”, ja na to „z piekła”…. i zapadła cisza.. pani na mnie dziwnie popatrzyła… ale ja przecież byłam na piekielnym szlaku, wcale, a wcale nie kłamałam.

Brama Piekielna

Brama została wpisana do rejestru zabytków w 1952. Są dwie hipotezy powstania Bramy Piekielnej. Wybierz sobie, tej która Ci bardziej pasuje;-)
Dawno temu człowiek położył tak skałkę, by tworzył on wejście i początek piekielnego szlaku.
Inna mówi o tym, że przez Góry Świętokrzyskie przeszedł lodowiec, i tak przesunął skały, ze powstała brama.

Piekło Dalejowskie

Piekło Dalejowskie to grupa skałek, tworząca różne przejścia. Taka bardzo malutka miniaturka błędnych skał. Fajnie można po nich pochodzić i po przechodzić pomiędzy nimi. Fajna zabawa.

Masz ochotę na więcej piekielnego szlaku? nic straconego – całość ma ponad 200 km. Wiec, możesz spędzić tu więcej czasu i jest szansa, że trafisz do Nieba;-)

Przydatne informacje:

Parking – na skraju drogi

Adres: Jastrzębia

Na trasie są wiatki, wiec można zaplanować posiłek. Pamiętaj, by zabrać ze sobą wszystkie śmieci i resztki jedzenia. W lesie nie ma miejsca na śmieci, a nie ma co podkarmiać fast-foodem dzikich zwierząt.

Tego dnia zobaczyłam:

UWAGA: Kamieniołomy każdy ogląda na własną odpowiedzialność.