Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki, ku mojemu zdziwieniu w 2021 byłam tu pierwszy raz 😉 😉 zawsze trochę się dziwie, gdy odkrywam nowe miejsca w górach – bo chodzę już trochę po górach, w domu, w pudelku jest tak wiele map… ale do września 2021, nie było tam mapy Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.

Inspiracją, do tego wyjazdu we wrześniu 2021, była chęć zobaczenia trójstyku Polsko-Czesko-Słowackiego, więc przejście po szlakach Beskidu Żywieckiego oraz Beskidu Śląskiego – było przy okazji. Uznałam wówczas, że skoro już tu jestem, to zobaczmy co mnie omijało do tej pory.

W 2021 przeszłam tylko jeden szlak (pętelka z/do Roztok: Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek, Wielka Racza, Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy).

W 2022 udało się przejść nieco więcej:) w sumie przez 5 dni udało się przejść 144 km i zdobyłam 194 GOTów. Teraz czeka mnie tylko weryfikacja i będę miała Małą Srebrną Odznakę Turystyczna PTTK. W przyszły rok kolejny etap, w końcu złoto jest do zdobycia;-)… a teraz książeczka jest w PTTK i od 9 maja czeka na weryfikację.

Niestety na zdobycie Korony Gór Polskich – za mało… trzeba trochę powędrować (mam 16 szczytów, z 35, wiec brązową odznakę mogłabym mieć, ale ja chcę złoto).

Podoba mi się to w Beskidach, że jest tu tak dużo schronisk – tak jak w Karkonoszach, gdzie kiedyś wędrowałam również od schroniska do schroniska. Bardzo fajna sprawa.


2022 rok

Szczyt Korony Gór Polskich: Babia Góra (1725)
Przełęcz Krowiarki – Hala Śmietanowa – Schronisko Markowe Szczawiny – Babia Góra (Diablak) – Przełęcz Krowiarki

Dzień pierwszy – dzień przyjazdu.
Ten dzień miał wyglądać zupełnie inaczej… Trochę inaczej, zaplanowałam sobie trasę, ale wyszło jak wyszło, Wyśmienicie.. chociaż mokro;-) zimno i do domu daleko. Ale to był i tak fajny dzień.

Przełęcz Krowiarki – Hala Śmietanowa – Zawoja, Lajkonik – Las Ryzowane – Schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Babia Góra (Diablak) – Sokolica – Przełęcz Krowiarki

GOT: 39
KM: 22,9 km


Kolejne 3 dni to pokonanie poniższej trasy:-)

2022-05-04 –

Zwardoń – Kikula (1085) – Wielka Racza (1219) – Schronisko na Przegibku


Dzień numer 2 i pierwszy dzień wędrowania z pełnym plecakiem na grzbiecie.

Dzień zaczynam od dojazdu z Żywca do Zwardonia i potem już poprowadzi mnie szlak. Mój pierwszy dzień noclegu w schronisku:)

Zwardoń – Schronisko PTTK Dworzec Beskidzki – Schronisko Chata pod Skalanką – Kikula – Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy – Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek

GOT: 31
KM: 28,8 km


Beskid Żywiecki

2022-05-05

Schronisko na Przegibku – Rycerzowa Wielka (1226) – Podoszust (956) – Schronisko Krawców Wierch


Dzień numer 3 i drugi dzień wędrowania z pełnym plecakiem na grzbiecie.

Dzień zaczynam wśród gór i tak go kończę. Piękna trasa, chyba najładniejsza jaka przeszłam na tym wyjeździe.

Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek – Bacówka PTTK Na Rycerzowej – Podoszust – Jaworzyna – Przełęcz Glinka – Bacówka PTTK Krawców Wierch

GOT: 40
KM: 26.4 km


Beskid Żywiecki

2022-05-06

Bacówka Krawców Wierch – Trzy Kopce (1216) – Schronisko Na Hali Miziowej – Schronisko Chata Baców

Dzień numer 4 i trzeci dzień wędrowania z pełnym plecakiem na grzbiecie. Ostatnia też noc w schronisku, czyli za chwilkę powrót do cywilizacji.

Bacówka PTTK Krawców Wierch – Krawców Wierch – Przełęcz Bory Orawskie – Trzy Kopce – Hala Cebulowa – Schronisko PTTK Na Hali Miziowej – Schronisko PTTK Chata Baców

GOT: 26

KM: 18,6 km


Hala Bocmańska

2022-05-07

Kotarnica (1156) – Romanka (1366) – Hala Rysianka – Lipnowski Wierch (1325) – Hala Boracza – Milówka

Dzień 5-ty i ostatni dzień wędrowania z pełnym plecakiem.

Schronisko PTTK Chata Baców (Korbielów) – Przełęcz Przysłopy – Sopotnia Wielka – Kotarnica – Romanka – Przełęcz Pawlusia – Schronisko PTTK Na Rysiance – Schronisko PTTK Hala Lipowska – Pod Lipowskim Wierchem – Hala Redykalna – Polana Cukiernica – Hala Boracza – Schronisko PTTK Na Hali Boraczej – Milówka

GOT: 37

KM: 27,5 km


2022-05-08

Czatoża – Schronisko Markowe Szczawiny – Mała Babia Góra (1517) – Gruba Jodła – Czatoża

Dzień 6-ty – znowu wędrowanie na lekko…. trasa zmieniona w stosunku do planu. Ale cóż.. wczoraj powędrowałam na Halę Rysiówkę, wiec poszukałam alternatywy. Ten dzień, to też dzień powrotu do domu, wiec trasa musiała być krótka, zwłaszcza, że miałam zaproszenie na kawę po drodze… Piękna trasa mi się zdarzyła, naprawdę piękna.

Zawoja, Czatoża – Kolista Polana – Schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Przełęcz Brona – Mała Babia Góra – Żywieckie Rozstaje – Fickowe Rozstaje Gruba Jodła – Pod Baranim Groniem – Zawoja, Czatoża

GOT: 21
KM: 13,7 km


2021

2021-09-05

Przegibek – Wielka Racza

Mój pierwszy szlak w Beskidzie Żywieckim. To był fantastyczny wybór. Fajna, przyjemna trasa z cudownymi widokami.

Czytaj dalej…