GOT – Górska Odznaka Turystyczna

Pierwsze GOTy zdobywałam w wieku 17tu lat – czyli, w poprzednim wieku;-), i nawet brat książeczkę oddał do PTTK, ale nie wiem co się z nią stało. Nigdy też nie dostałam swoich odznak. Wiec, rozpoczęłam zabawę od zera.

  • W 2021 – zdobyłam: 490 GOTów, co pozwoliło mi zdobyć odznakę popularną (60 GOTów) i mała brązową (120 GOTów). To jedyne odznaki, które można zdobywać w ciągu jednego roku. Przy weryfikacji Przodownik GOT zaliczył mi na poczet małej srebrnej odznaki 210 GOTów. I tu pojawił się błąd… ale o tym, za chwilkę.
  • W 2022 – zdobyłam (do maja 2022 – 201 Gorów): małą srebrną (360 GOTów) i dostałam akceptację na przepisanie 31 punktów GOT na kolejną odznakę. Do weryfikacji stawiłam się w PTTK po wędrówkach po Beskidzie Żywieckim, podczas których pokonałam 144 km i zdobyłam 201 GOTów, I podczas weryfikacji, Przodownik weryfikujący moje GOTy odkrył pomyłkę poprzedniego przodownika. Poprzedni przodownik zaliczył mi na poczet tej odznaki 210 GOTów, a mógł tylko 180 GOTów, czyli 30 mniej. Na szczęście, miałam więcej GOTów niż było trzeba….oj, gdyby zabrakło GOTów przy weryfikacji byłby smuteczek.. Ale to nauczka na przyszłość, trzeba samemu sprawdzać i znać regulamin:)

  • Plan na 2023 – zdobycie: małej złotej odznaki (720 GOtów). W 2022 chcę zdobyć stosowne punkty GOT – czyli 720 GOTów (minus) 31 GOT czyli, czeka mnie zdobycie 689 GOTów. Trzymaj kciuki, trochę wędrowania po górach mnie czeka. Te GOTy będę zdobywać przy okazji zdobywania m.in. Korony Bieszczad i mam nadzieję Korony Beskidu Żywieckiego.
  • Co dalej? Time will show:) zdobędę Małego Złotego Koziołka – czyli Małą Złotą Odznakę GOT to pomyślę.
    Znajomy oraz pan z PTTK zachęcają mnie do zdania egzaminu na Przodownika PTTK… ale nie jestem pewna czy tego chcę;-) czy mam ochotę przygotowywać się do egzaminu.
    czekają też duże oznaki: Brązowa, Srebrna, Złota, i czekają też odznaki za Wytrawałość.. bede sie zastanawiać, jak będę miała małego złotego koziołka:)

Co to są GOTy?

W 1935 ustanowiono Górską Odznakę Turystyczną, zwaną GOT PTTK. Każda trasa, wejście na szczyt – ma przypisaną liczbę punktów. I w zależności od trasy przyznawane są odpowiednie punkty. Ilość punktów można sprawdzić w aplikacji mapa-turystyczna.pl lub np. w niektórych przewodnikach po danym paśmie górskim.

To, że się było na danym szczycie trzeba udowodnić, albo posiadając pieczątkę w książeczce, którą można nabyć chociażby w PTTK lub w mojej ulubionej księgarni turystycznej arttravel.pl lub w punktach zakupu biletów na wejście do Parku Narodowego (np. w Bieszczadach) – ten ostatni punkt nie zawsze się sprawdza. Jak się nie ma książeczki, kup zeszyt/notatnik, i zacznij zbierać stempelki. Koszt zakupu książeczki to około 5-10 pln – w zależności od miejsca zakupu:)

Gdzie są pieczątki? wszędzie;-) w punktach zakupu biletów do Parku Narodowego, w lokalnych sklepach, w schroniskach. Czasami na szczycie;-)

A co zrobić gdy nie ma pieczątki? zrobić sobie slefi z tabliczką szczytową;-) bez dramatu 🙂

Przydatne informacje: